Je nutné si stáhnout novou verzi flash přehrávače!


Francie - Provence

Když přišli do této oblasti v 6. století před n.l. Římané, vynořily se před nimi hory porostlé levandulí, tymiánem a rozmarýnou a úrodná říční údolí posetá šalvějí. Se zánikem imperia za sebou zanechali bujné olivové háje a vinice, amfiteátry s bohatou tradicí festivalů. Sladkostí a září tohoto kraje se nechal inspirovat Cézanne, Picasso a Van Gogh.

Program školního zájezdu

1. DEN

Odpoledne odjezd z ČR.

2. DEN

Dopoledne prohlídka bývalého papežského města AVIGNON s možností návštěvy Papežského paláce a opěvovaného mostu sv. Benezeta. Osmihodinová prohlídka historického centra města, kouzlo provensálských uliček. Osobní volno. Přejezd do ORANGE - bývalého římského města se zachovalým vítězným obloukem a divadlem. Přejezd na ubytování.

3. DEN

Dopoledne zastávka v AIQUES MORTES (znamená Mrtvé vody) - středověké město s mohutným opevněním z doby Ludvíka IX., uprostřed slaných bažin. Nádherný výhled z Tour de Constance nebo městských hradeb. Výlet do národního parku CAMARQUE známého chovem robustních bílých koní a černých býků, kteří vystupují ve zdejších arénách při býčích zápasech. V parku žije obrovské množství ptáků, zejména plameňáků, uvidíte typické chatrče pasáků koní a jejich napodobeniny, které slouží k rekreaci. Návštěva půvabného přímořského městečka ST.-MARIES-DE-LA-MER s krásným románským kostelem s patronkou cikánů Sárou, jejíž socha se ukrývá v kapli. Každým rokem v květnu se koná procesí a sjezd cikánů z celé Evropy. Ve městečku je také slavná škola toreadorů (francouzská – mírnější varianta corridy v arénách). Procházka u moře. Přejezd do ST. RÉMY – procházka městečkem s platanovými alejemi, kašnami a úzkými uličkami kolem rodného domu mistra Nostradama ( známého pochmurnými proroctvími), Hotel de Sade – nazvaný podle markýzovi de Sade, podle nějž máme termín sadismus. Návštěva kláštera St. Paul – de Mausole, kde v letech 1889 – 1890 pobýval Vincent van Gogh. v  domě pro duševně choré. Uvidíte celu, kde mistr přebýval a maloval. V okolí kláštera jsou rozmístěny kopie maleb, které vytvořil - jsou vždy v místě své předlohy, aby turisté viděli, co mistr maloval). Přejezd na nocleh.

4. DEN

Dopoledne návštěva jeskyní Grotte des Demoiselles (jeskyně víl) s překvapením pro ty, kteří již shlédli mnoho krasových výtvorů doma i v cizině – se sálem uvnitř jeskyní zvaná katedrála (120 m délka, 80 m šířka a 50 m výška ) – je využíván jako koncertní síň s překrásnou akustikou, o vánocích se zde koná dokonce půlnoční mše . Přejezd a zastávka u třípatrového římského akvaduktu PONT DU GARD . Návštěva římského města NIMES, které soupeří již od 2. st. n. l. s Arles o titul La Rome francaise – Řím Francie. Prohlídka nejzajímavějších památek z doby římské – Maison Carré (čtyřhranný dům) – chrám zdobený vřeckém stylu s krásnou portikou a korintskými sloupy a dalších památek, např. Aréna, krokodýlí fontána (symbol Augustova vítězství nad Antoniem a Kleopatrou v Egyptě), Castellum (římská vodárna - dodnes funkční). Přejezd na nocleh.

5. DEN

Dopoledne projížďka nejkrásnějšími provensálskými vesnicemi s unikátními středověkými stavbami „bories“(malé chýše ve tvaru úlu z překrývajících se, nasucho pospojovaných vápencových desek) – GORDES, SENAQUE, VENASQUE. Odpoledne průjezd pohořím MONT VENTOUX (v provensálštině „Větrná hora) a zastávka na vyhlídkách, event. krátká procházka. Přejezd na nocleh.

6. DEN

Dopoledne LES BAUX DE PROVENCE - opevněné rázovité městečko provensálských tradic, které vypadá jako přirozená nadstavba obrovské skalní plošiny. Hradní sídlo pánů z Baux s  unikátně dochovanou středověkou vesničkou pod hradem Zastávka u ohromující skalní katedrály Les Baux. ARLES – osmihodinová prohlídka města na řece Rhoně s mnoha římskými památkami, nejvýznamnější je Římský amfiteátr (s 21 000 místy k sezení se řadí k nejlépe zachovaným monumentům římské Provence. V létě se zde konají býčí zápasy. Z horní řady je panoramatický výhled na Arles), Constantinovy lázně, které nám dávají představu o antickém luxusu (původně zde byla velkolepá císařská rezidence - rozsáhlý Constantinův palác, ze kterého se zachovali jen lázně ze 4. st.) a Římské divadlo, kde se pořádá pravidelně arleský festival, prohlídka kláštera St. Trophimea (skvost románské architektury. Město je centrem provensálských tradic a kultury a zdejší muzea patří k nejlepším v kraji. V r. 1889 zde pobýval Van Gogh v nemocnici, nyní Espace Van Gogh , kulturní centrum, věnované jeho životu a dílu. Doporučujeme návštěvu Muzea Arlaten, které je věnováno historii Provence ze zařízenými interiéry a tradičními areskými kroji. Procházka po nábřeží Rhony s krásnou vyhlídkou na řeku. K večeru odjezd do ČR.

7. DEN

Příjezd do ČR v odpoledních hodinách.Mapa stránek AČCKA